קרן הקולנוע הישראלי
ע. ר. 58-015-103-3
קרן הקלנוע הישראלי

הרפתקה בשחקים מה 11/7 בקולנוע

יותם ונועה בני ה-13 נדהמים ממזלם הטוב כשהם מוצאים במגרש גרוטאות מטוס קרב נדיר מימי מלחמת העצמאות. הם חוברים למוריס, קשיש בודד ונרגן שהיה טייס בעברו, ומחליטים להגשים חלום: להטיס אותו במפגן האווירי ביום העצמאות. בדרך הם יצטרכו להתמודד עם משפחותיהם שיעשו הכל כדי שלא יעלו למסלול ההמראה.

הרעיון לסרט נשען על חוויות הילדות של הבמאי והתסריטאי, ליאור חפץ ועל ההשראה שהוא קיבל מסיפורי הרפתקאות ובמיוחד הספר "הרפתקה בטייסת" שכתב עודד מרום ועל סרטי אקשן משנות ה 80.

בדבר הבמאי כותב חפץ על האופן שבו הרעיון לסרט נבט עוד בילדותו, על ההפקה של הסרט ועל למה היה לו חשוב ליצור סרט שפונה לכל המשפחה:

"בילדותי בתחילת שנות השמונים, המסך היחיד בבית היה שייך לטלוויזיה שחור לבן והדברים המעניינים באמת התרחשו בחוץ. בשבתות אני ואבא שלי הינו יוצאים לטיולי אופנים, ואחד היעדים היה שדה התעופה הקטן של הרצליה, שם עמדנו מול שער הברזל וצפינו במטוסים הקלים ממריאים ונוחתים. כשהייתי גדול מספיק לרכב לבדי, גיליתי במגרש סמוך בין העשבים היבשים גרוטאה של מפציץ טורפדו ישן. אהבתי לטפס לתוך תא הטייס החלוד, להחזיק בסטיק ולדמיין את עצמי טייס במשימות נועזות.

אמא שלי זיהתה את התשוקה שלי למטוסים וסיפורי הרפתקאות, וליום הולדתי השביעי נתנה לי מתנה ספר בשם "הרפתקה בטייסת" שנכתב על ידי עודד מרום, מפקד טייסת ואלוף הפלות. הסיפור על שני ילדים שמחזירים מטוס ישן לחיים בעזרתו של טייס ותיק, נשאר איתי גם כשגדלתי והפכתי לבמאי. אחרי יותר מ-25 שנים, כשסיימתי בית ספר לקולנוע, החלטתי לכתוב תסריט בהשראת הספר המשלב את העלילה עם זיכרונות ילדותי.

גדלתי על הסרטים והסדרות של שנות ה-80: קארטה קיד, הגוניז, נשר הברזל, צוות לעניין וזאב מעופף. אלו סרטי אקשן מופרכים – אבל עם נשמה, שנצרבים בלב של ילד לנצח. הסיפור משלב בין עולם הטיסה: סמל ויזואלי מרגש להגשמת חלומות, פריצת גבולות וביטוי לחופש אולטימטיבי, ובין המסע האישי של הגיבורים, המאבקים ותהליך ההתבגרות שלהם.

היה חשוב לי ליצור סרט לכל המשפחה, שיפנה ברמות שונות לקהל צופים רחב: מילדים, להוריהם ועד לסבא ולסבתא. במרכז העלילה שני גיבורים בני שלוש-עשרה, יותם ונועה, שהחלום שלהם להיות טייסים. הצגת הסיפור דרך נקודת מבטם של הגיבורים, שעושים דברים שרק מבוגרים יכולים לעשות במציאות, מעצימה את הצופים הצעירים ומלמדת אותם על ערכים כמו יוזמה, תושייה, יכולת התמדה והתמודדות עם משברים. ולא משנה אם אתה בן או בת – כל אחד יכול להגשים את החלומות שלו, אם רק יעז ויתמיד.

ההורים שמלווים את ילדיהם יוכלו להזדהות לדמויות של ההורים בסרט: אמא של יותם, שמנסה לגונן על הבן שלה, לפעמים יותר מידי; ואבא של נועה, שלא מבין שהבת שלו גדלה ויש לה שאיפות שונות ממה שתכנן לה.

את הגיל השלישי מסמלת דמותו של מוריס הערירי בן ה-78, שנדמה שכבר אין לו תפקיד בחברה והוא שריד של ישראל שאינה קיימת יותר, אבל הוא מתגלה כמקור ידע ותמיכה ליותם ונועה שבלעדיו לא יוכלו להגשים את החלום שלהם.

אהבת הטיסה שבליבו של הסרט היא הזדמנות לחשוף את הקהל למטוסים הראשונים של חיל האוויר והבעת הערכה לדור המייסדים והאזרחים הוותיקים. מוזיאון חיל האוויר סייע ואפשר לנו לצלם את המטוסים ההיסטוריים. טייסים ותיקים וחובבי תעופה מכל רחבי הארץ התנדבו לסייע בהשאלת חלקי מטוסים ואביזרים, הטסת טיסנים, ואתרי צילום במנחתים השונים ממגידו בצפון ועד חצרים בדרום. אחד האתגרים הגדולים היה לגרום למטוסים עתיקים לעוף בשמיים, ואת זה הצלחנו להשיג בזכות עבודת אנימציה ואפקטים חזותיים (vfx) בקנה מידה ובהיקף שעוד לא נראה בישראל, והכל 100% תוצרת הארץ."

מפיקים: חיליק מיכאלי, אברהם פרחי, תמי לאון  - אפיקים מאוחדים סרטים

משה אדרי, לאון אדרי  - סרטי יונייטד קינג

צילום: עופר ינוב

עריכה: עומר זייטמן

עיצוב אמנותי: יהודה אקו

מוזיקה מקורית: אריאל בלומנטל

אנימציה ואפקטים מיוחדים: סטודיו סנובול

הפקה: 2019 | אורך: 90 דקות | ישראל