קרן הקולנוע הישראלי
ע. ר. 58-015-103-3
קרן הקלנוע הישראלי

משפחה מה 26/4 בקולנוע

בעולם מושלם, לילי ברוק הייתה גדלה במשפחה אחרת. עם אב שהיה רוצה את נוכחותה בחייו, אם שלא מכורה לכדורים, אחות בעלת מצפון ואח שלא צריך את עזרתה כדי לגמור.

אבל אי אפשר לקבל הכל בחיים האלה... ולילי מוצאת את עצמה בסלון ביתה, בוהה בארבע גופות של בני משפחתה. באביה ירתה עם האקדח שלו. את אימה חנקה בשקית. את אחותה מצאה תלויה מהתקרה ואת אחיה מצאה ליד גופת אביה, לאחר ששבר לעצמו את המפרקת.

היא נוסעת לפסיכולוגית שלה מאוחר בלילה, כדי להתוודות. אולי זה ישים דברים בפרופורציות. אולי יכניס בהם הגיון. אבל הפסיכולוגית של לילי לא בבית. טליה, 17, בתה הכלבה המרדנית - כן. לילי שוב מוצאת את עצמה נלחמת על מקומה.

ב"משפחה" דרמה פסיכולוגית אפלה, לוקחת רוני קידר את התא המשפחתי ומפרקת אותו מכל זווית אפשרית. בדבר הבמאית היא כותבת:

"ב"משפחה" לקחתי כל שברון לב שנגרם לי במשפחה והקצנתי אותו בצורה הכי קיצונית שיכולתי עם החלום לייצר את הדרמה המשפחתית הכי משוגעת שנוצרה בארץ, במדינה שמכורה לדרמות משפחתיות. פסיכולוגים אומרים שזה טבעי לפנטז על רצח הורה, כי זה פחד נוראי לאבד אותו. אני כתבתי מזה תסריט מורכב שבו לכל מוות יש סיבה."

"אני מניחה שהאנשים שהכי קרובים אלייך הם האנשים שהכי בא לך להרוג כשאת כועסת עליהם, ובו זמנית הכי מפחדת לאבד. הדור שלי דובר אלימות רהוטה וכל אחד מתמודד עם זה בדרך אחרת. אני עושה סרטים. אנחנו מכורים לסיפורים כאלה בחדשות כי אנחנו מתים מפחד שזה יקרה קרוב לבית. ומהפחד הזה נוצר "משפחה". הפחד שמשהו יקרה לאנשים שקרובים אליך והפחד שהמשהו הזה יהיה את. "

לילי, אותה מגלמת קידר, מסייעת או גורמת למותם של בני משפחתה, האב שלא רואה אותה, אימה ששרויה בדיכאון, אחותה ואחיה מוצאים את מותם ובלי המשפחה החונקת והמדכאת לילי מגלה את עצמה. לילי, כותבת קידר, הופכת את המשפה "לדימוי שהיא רוצה לזכור – לתמונה משפחתית אהובה. כולם ביחד, בלי ריבים, בלי עקיצות, בלי ציפיות ובלי דרישות. פתאום המטרה היחידה שלהם היא לעזור לה לעשות את האומנות שלה. היא מסתדרת מושלם איתם כשאין להם דופק."

זהו הסיפור התבגרות של "בחורה שחייבת לצאת מהבית ולהיות her own woman" כותבת קידר.  

עבור התסריט של "משפחה" זכתה קידר במקום הראשון בחממת התסריטים הבינלאומית בירושלים 2013. הסרט זכה בפרס המוסיקה בפסטיבל ירושלים והיה מועמד ל-3 פרסי אופיר. הוא הוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל וורשה ובפסטיבל טאלין היוקרתי

"משפחה" הוא סרטה השלישי של קידר והראשון שלא הופק עצמאית ושעבורו קיבלה תקציב. הסרט הופק כקופרודוקציה וקיבל את תמיכת קרן הקולנוע הישראלי וקרן MDM לייפציג, גרמניה.

 סרטה הראשון "גו + בל" (20011)  היה בין הסרטים הישראלים הראשונים שנמכרו ל-NETFLIX ואף הגיע מקום שני במכירות הדי וי די של סרטים להט"בים בארה"ב ב-2012. הסרט היה מועמד לפרס הסרט הטוב בפרסי אופיר וזיכה את קידר בפרס התרבות מטעם משרד התרבות, על פעילותה בתחום הקולנוע העצמאי. "סופעולם" סרטה השני צולם ללא תסריט בלילה אחד וקיבל את תמיכה הקרן במסלול השלמת הפקה. 

עם: אלי דנקר (אבא), יבגניה דודינה (אמא), רוני קידר (לילי), חן יאני (סמדר), אריה הספרי (אדם), טומי ברמבויים (סמדר)

בימוי ותסריט – רוני קידר

מפיקים – מוש דנון, תנאסיס קרתאנוס

קו פרודוקציה: ישראל – גרמניה

צילום – כריסטיאן האק

עריכה – רוני קידר