קרן הקולנוע הישראלי
ע. ר. 58-015-103-3
קרן הקלנוע הישראלי

הנשף / עכשיו בקולנוע

עדן, טיגיסט וקשת, שלוש תלמידות אינטגרציה מתיכון בירושלים, מחליטות לעבור ניתוחים קוסמטיים בקייב, שישנו את חייהן לנצח. בדרך אל הגשמת החלום יגלו טיגיסט וקשת כי לעדן סיבה משלה למסע.

סרטם הרגיש של טל גרניט ושרון מימון מטפל בקיטוב בחברה הישראלית בימינו, קושי של החברה לקבל את האחר והשונה, בדימוי גוף וזהות מגדרית ובתוך כך בקבלה ואהבה עצמית.

בדבר הבמאים הם כותבים: "הנשף" עוסק בשאלות של זהות מגדרית ודימוי גוף. מה קובע את זהותנו המגדרית? האם הצורה החיצונית היא זו שמעצבת אותה או פנימיותינו הנסתרת לעין? ואיזה תפקיד יש לחברה בעיצוב דמותנו והתפקידים המגדריים שאנו לוקחים על עצמנו? אנחנו חיות וחיים בתקופה בה כמעט הכל מתנהל במדיות החברתיות ודרך מסכי טלפונים, בהן הדימוי החיצוני מקבל ערך מאוד מרכזי והפער בין הדימוי למציאות מטשטש. לעיתים ההבדל בין הדימוי למציאות מתבטל לחלוטין. בתוך הכאוס של הדימויים בולט הרצון הפנימי, החזק והאותנטי של עדן, גיבורת הסרט וטרנסג'נדרית, שהאמת הפנימית שלה היא זו שמובילה אותה. בולטים גם הצורך של טיגיסט להרגיש שייכת והאהבה לה זקוקה קשת, המוכנה לוותר על מי שהיא רק בשביל לזכות בה."

לתפקיד הראשי לוהקה סתיו סטרשקו, טרנסג'נדרית בעצמה, שזאת לה הופעה ראשונה בסרט ושעל תפקידה היתה מועמדת לפרס השחקנית הטובה ביותר בתחרות אופיר לקונלוע ישראל.

גרניט ומימון כותבים: "היה ברור לנו שלתפקיד הראשי נלהק רק אישה טרנסג'נדרית. במשך שנה נפגשנו עם נשים טרנסג'נדריות, ועבדנו איתן על סצנות מתוך התסריט בחיפוש אחר השחקנית המתאימה לסרט. במהלך הליהוק, קראנו כתבה ב TEEN VOGUE, בה סתיו סטרשקו סיפרה על התהליך שהיא עברה עם עצמה בדרך החוצה מהארון כאישה טרנסג'נדרית. בפגישה הראשונה עם סתיו, המגלמת את עדן, ערכנו קריאת תסריט. סתיו קראה את דמותה של עדן כשדמעות זולגות מעיניה. זה היה מדבק. לרגעים במהלך העבודה לא הרגשנו את החיץ בין דמותה של עדן, לסתיו. הדיאלוגים בתסריט שנאמרו מפיה לא היו זרים לה ודמותה של עדן התעוררה לחיים באופן שרק ניתן היה לחלום עליו."

גרניט ומימון ביימו וכתבו את "מיטה טובה" (2014) אשר זכה בארבעה פרסי אופיר והוקרן בהקרנת בכורה עולמית בפסטיבל ונציה 2014.  "בסרטינו הקודמים עסקנו בנושאים של פריצת גבולות חברתיים וגם בסרטנו "הנשף" אנו ממשיכים.ות לפתח את התמה בה השונה נתפס.ת כמאיים.ת על הסדר החברתי הקיים", הם כותבים.

הנשף היה מועמד ל 12 פרסי אופיר כולל הסרט הטוב ביותר.

משתתפים סתיו סטרשקו, נצנת מקונן, נועם לוגסי, מיכה סלקטר, אולגה סטרשקו, אלכס מוסקל, אסי לוי, דקל עדין, ארד טריפון רשף, טום מרסיה, ניב סולטן, ירדן סיבוני ועוד.

מפיקים: אסנת הנדלסמן-קרן, טליה קלינהנדלר, משה אדרי, לאון אדרי, טנאסיס קאראטאנוס , מרטין המפל

צילום: גיורא ביח

עריכה: עינת גלזר זרחין

פס קול: עברי לידר

גופים תומכים: קרן הקולנוע הישראלי,  המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים,  קשת, יס קולנוע ישראלי, המועצה הישראלית לקולנוע, משרד התרבות והספורט,    MDM Mitteldeutsche Medienförderung

אורך הסרט: 97 דקות.