קרן הקולנוע הישראלי
ע. ר. 58-015-103-3
קרן הקלנוע הישראלי

מסתור

נעמי רימון (נטע ריסקין), היא סוכנת מוסד מצטיינתהנושאת עימה כאב אישי גדול ורגשות אשמה שרק הולכים ומתגבריםההצעה לנסוע לאירופה לשמור על משתפת פעולה לבנונית נשמעת לה כמו רעיון טובשבועיים באירופה וכמו שאמר לה הבוס "אין לך מה לדאוגאף אחד לא מכיר את "הדירת מסתור הזאת וכל מה שאת צריכה לעשות זה לוודא שמונה לא תעשה שטויות".

מונה (גולשיפטה פרהאני), בת למשפחה לבנונית עשירהמקושרת למוסד ועובדת בשירותו עד שהיא נחשפת ומוצאת במהירות מביירותהיא עוברת ניתוח פלסטי כדי שתוכל לעטות על עצמה זהות חדשה ולהמשיך הלאהבינתיים היא זקוקה לשבועיים התאוששות והמוסד ממקם אותה בדירת מסתור בהמבורג.שבועיים והיא בדרכה לחיים חדשים.

מונה לא מחפשת צרותהיא השלימה עם העובדה שחייה כפי שהכירה אותם הסתיימואלא שיש לה עניינים לא פתורים ולא סגורים בביירות והם לא יעלמו גם אם תרצה מאוד בכךאנשים רביםבעלי כוח רבמחפשים אותה והם יהפכו את העולם כדי לסגור חשבון. כדי להשתיק אותה לנצח. נעמי מבינה אט אט שאין משימות קלות בחיים.

מונה ונעמידירת מסתורמסביב שקטמרחוק המולה הולכת וגוברת של טרור מזרח תיכוני אכזרי מאי פעם שמאיים להגיע לליבה של אירופה ולעשות בה שמותההגנה המוענקת למונה – ולנעמי -  אמורה להיות מוחלטת ומושלמת  אך אין דברים מושלמיםלא בעולם הזה ואפילו לא בעולם של המוסד...

שבועייםשתי נשיםדירת מסתור. מסביב גהינוםהשאלה היחידה היא מתי הוא יגיע אליהןהאם יוכלו לחמוק ממנו ומה צופן להן העתיד.

התסריט נכתב על ידי ערן ריקליס על פי סיפור קצר מאת שולמית הראבן "החוליה" (1986)

בדבר הבמאי כותב ערן ריקליס על החיבור שלו לסרט ועל החיבור של גיבורות הסרט לגיבורות של סרטיו האחרים ובינהם "ערבים רוקדים", הכלה הסורית" ו"עץ לימון":

"מסתור הוא מפגש בין מוטיבים חברתיים ופוליטיים שאני עוסק בהם שנים רבות לבין חיבתי לסרטי מתח בסגנון ג'ון לה קארה. שתי נשים, שונות, מסוכנות בדרכן, נפגשות בנסיבות טעונות ומורכבות בדירת מסתור בדירה הממוקמת בארץ שזרה לשתיהן - גרמניה. שתי נשים בסיר לחץ הן הסיבה המרכזית בגללה כתבתי וביימתי את הסיפור הזה. האווירה מסביב – אווירת טרור שמתקרב ללב אירופה, אווירה של כאוס חסר שליטה, זו הסיבה השנייה. השילוב בין שני האלמנטים הם הסיבה השלישית והמנצחת שבגללה נכנסתי לעולם המורכב הזה של חשאיות, נאמנות, בגידה, הונאה לצד מורכבות נשית, חיבור בין שני קטבים, מסע רגשי גדול שנע באזורים מסוכנים מכל הבחינות. נעמי ומונה מתכתבות עם סלמה ומירה מעץ לימון, עם אמל ומונה מהכלה הסורית, עם עדנה ונעמי מערבים רוקדים. מתכתבות ומתפתחות הלאה כפי שאני מתפתח מסרט לסרט, מסיפור לסיפור, מהתמודדות להתמודדות.

התסריט מבוסס על סיפור קצר ומופלא מאת טל יערי שלמעשה הסתבר שהוא שם צללים של הסופרת המנוחה שולמית הר אבן. קראתי את הסיפור לפני כמעט שלושים שנה ותמיד ידעתי שאגיע לעשות סרט על פיו. המשימה המרכזית היתה לעבד סיפור שנכתב בשנות השמונים לימינו אנו ולתת תחושה של מציאות עכשווית ואמיתית אל מול סיפור שהוא בעצם על זמני מבחינת המוטיבים שלו. זה סוד הקסם בעיניי – להיות רלוונטי ואמין ומצד שני לספר סיפור שהוא קודם כל דרמה, סיפור, מסע רגשי – אבל תמיד מחובר למה שקורה מסביב, למה שקורה במזרח התיכון ובעיקר – למה שקורה אצלנו בבית גם אם הסיפור ממוקם בלב אירופה.

מסתור – מסע מרגש ורגשי אל נבכי המזרח התיכון מנקודת מבטן של שתי נשים שהם חלק ממשחק גדול בהרבה ומנקודת מבטי שמנסה לראות הכל מלמעלה אבל גם להישאר עמוק בתוך הרגש של הסיפור והדמויות, עמוק בתוך המסתורין של מסתור.

מסתור מייצג נאמנה את המסע שלי להביא את סיפורו האנושי והמורכב של המזרח התיכון ולתת לו מימד אוניברסלי שיאפשר לאנשים ברחבי העולם לרדת לעומקו".

"מסתור" הוא סרטו ה-12 של ערן ריקליס. מאחוריו שורה של סרטים מצליחים ועטורי פרסים ובינהם: "גמר גביע" (פסטיבל וונציה וברלין), "זהר", "צומת וולקן", "הכלה הסורית" (למעלה מ-20 פרסים בינלאומיים כולל פרס הקהל בלוקרנו), "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" (5 פרסי אופיר כולל הסרט והבימוי  הטובים ביותר), "עץ לימון" (זוכה פרס הקהל בפסטיבל ברלין), "להישאר בחיים" (פסטיבל טורונטו), "ערבים רוקדים" (לוקרנו, טלורייד) ועוד.

נטע ריסקין ("להציל את נטע", "געגוע") מגלמת את דמותה של סוכנת המוסד נעמי . למרות שליהק את ריסקין לאחר מסע ארוך של מבחני בד חוזרים אומר ריקליס "היה לי ברור כמעט מהרגע הראשון שנטע תהיה נעמי רימון. היא פשוט התאימה לדמות בכל מובן, בעיקר במובן המורכבות הרגשית וההזדהות המוחלטת שלה עם הדמות שכתבתי".

גולשיפטה פרהאני שמגלמת את דמותה של מונה היא שחקנית אירנית, מוזיקאית וזמרת אירנית הופיעה בתפקידים ראשיים בסרטי במאים איראנים ובינלאומיים רבים, לרבות אסגאר פרהאדי, ג'ים ג'רמוש, בהמן גובאדי, יואכים רונינג, רידלי סקוט.

 מסתור נרכש להפצה על ידי חברת מנמשה מלוס אנג'לס ויופץ ברחבי ארצות הברית וקנדה, כמו גם בגרמניה ובצרפת במהלך 2018.

 מסתור:

נטע ריסקי, גולשפיטה פרהאני, ליאור אשכנזי, דורייד לידאווי, יהודה אלמגור

במאי: ערן ריקליס

תסריט: ערן ריקליס על פי הסיפור "החוליה" מאת שולמית הראבן

מפיקים: בטינה ברוקמפר, מיכאל אקלט, אנטואן דה קלרמון-טונר, ערן ריקליס

מפיקים אחראים: משה אדרי  לאון אדרי   מפיק שותף: איירה ריקליס

צלם: סבסטיאן אדשמיד

עורך: ריצ'רד מריצי

מוסיקה מקורית: יונתן ריקליס

עיצוב אמנותי: ברטרם שטראוס     עיצוב פס קול: גיל תורן