קרן הקולנוע הישראלי
ע. ר. 58-015-103-3
קרן הקלנוע הישראלי

סרטי הקרן

שבע ברכות (2020)

ז'אנר:קומדיה, דרמה קומית
אורך סרט:95 דק'
סטאטוס:בעריכה
מסלול:מרכזי
השקעת הקרן:₪2,000,000
 
חברת הפקה:בן טל הפקות בע"מ
אתר אינטרנט:לחץ כאן
כתובת דוא"ל:ronenbental@gmail.com

שבע ברכות הוא קומדיה, שמתרחשת בתחילת שנות ה-90 בירושלים, ובמרכזה משפחה מרוקאית סוערת ומלאת דרמות, מרובת נפשות ושפות (עברית, מרוקאית, צרפתית ו"צרפוקאית"). אלא שמתחת לפסאדה של שמחת החיים והביחד, מסתתרים סודות, שקרים ופצע אחד עמוק, פתוח וכואב מהעבר.
בקרב יהדות מרוקו רווחה תופעה שלא נחסכה גם ממשפחת אלקסלסי-נידם: אישה עקרה הייתה מקבלת מאחותה ברוכת הילדים "ילדה בהלוואה", ומגדלת אותה כאילו הייתה בתה שלה. זה היה חוזה לא כתוב שקיבל לגיטימציה מהקהילה ואף זכה להילה של אלטרואיזם, אצילות וחמלה.
מארי (40), גיבורת הסרט, היא אחת מאותן ילדות שניתנו בהלוואה. כשהייתה בת שנתיים וחצי, אמה חנה ילדה את האח הצעיר ,סיימון, בלידה שהסתבכה וריתקה אותה זמן רב למיטה. בכדי להקל עליה את הטיפול בשבעה ילדים, אחותה העקרה והאמידה ,גרציה, לוותה ממנה את מארי הקטנה, אך מעולם לא טרחה להחזיר. סיימון התינוק נשאר אצל חנה, כי בנים כמובן לא מלווים.
דן, יהודי פריזאי, בן לפסיכולוגים צרפתים אשכנזים, בעלה לעתיד של מארי שמתוודע לסיפורה המשפחתי הבלתי נתפס, מתעקש שיערכו את חתונתם הקרובה בירושלים, בחיק משפחתה של מארי, למרות שהיא בחרה להתנתק מהם לפני 10 שנים ולהתגורר בחו"ל. דן מבין שהיא חייבת לחזור ולסגור מעגל, וכשהיא מסכימה, הוא בטוח שהיא מונעת מגעגועים ומרצון עז להיות שוב חלק מהמשפחה. מהר מאוד מתברר לו, שיותר משמארי באה לסגור אולם חתונות, היא באה לסגור חשבון.
הסרט נפתח כשמארי מובלת לחופה על ידי "שתי אמותיה", וממשיך עם מנהג שבע הברכות-שבעת ימי משתה בהם נהוג לארח מדי ערב את הזוג הטרי לסעודה חגיגית אצל אחד מבני המשפחה. הסעודות האינטנסיביות, שהן מתכון בדוק להתמוטטות עצבים גם במשפחות מושלמות, מטלטלות את הדמויות במשפחת אלקסלסי-נידם, וחושפות את העובדה שלכל אחת מהן יש בטן מלאה, וזווית ראייה שונה על מסירתה של מארי. בעוד מארי בטוחה שבני משפחתה צריכים להתחנן בפניה לסליחה ולמחילה, הם מצידם בטוחים שלא רק שהם לא צריכים לבקש סליחה, אלא שהיא עוד צריכה להגיד להם תודה על הקריירה המשגשגת שלה, על החינוך היוקרתי שקיבלה, על החדר הפרטי, ועל עוד שלל מותרות שזכתה להם בזכות אותה "הלוואה" בזמן שהם, האחים, יכלו רק לחלום עליהן, בעודם מצטופפים שישה במיטה אחת. מירו הבכור הגברתן, דוד הש''סניק קצר הרואי, אירית שמנכסת לעצמה את הבכורה, סילבי שאף פעם לא מרוצה , דוריס היפה והשמנה וסיימון, בן הזקונים, שקיבל בירושה את האהבה של אבא שלו לערק, כולם נאלצים עכשיו להתמודד עם ההשלכות של פתיחת הפצע, שלא לדבר על "שתי האימהות" של מארי, שסוחבות איתן רגשי קנאה וטינה האחת כלפי השנייה.
לסרט מבנה ייחודי של 7 פרקים, כל סעודה היא פרק שמאיר בזרקור את הדמות המארחת, ועם כל סעודה מתברר שמארי היא לא הגיבורה היחידה בסרט, ולמעשה, אף אחד לא יצליח להתחמק מלשלם מחיר. אבל את המחיר הגבוה ביותר משלמת מארי שמוצאת את הסליחה בתוכה, קצת מאוחר מדי.מפיק/הרונן בן טל
במאי/תאיילת מנחמי
תסריטאי/תאלינור סלע
 ריימונד אמסלם